V Chorvátsku nebýva vždy zaručený nerušený výhľad na more, hoci si zakúpite BMS alebo BM izbu - často tu býva napr. vyrastená zeleň. Ide iba o orientáciu izby. Je potrebné starostlivo čítať opis ubytovania - v niektorých pohľad mora zaručený je, potom je to výslovne poznačené.

PRI OBSADZOVANÍ IZBOV PRISTIELKAMI SA TAKMER VŽDY MUSÍ AKO PRVÉ USADIŤ STARŠIE DIEŤA, ČO NIEKEDY VÝRAZNE OVPLYVŇUJE CENU, VÝNIMKY SÚ PRIAMO VYMENOVANÉ.

PRI AUTOBUSOVEJ DOPRAVE JE VHODNÉ POVAŽOVAŤ PIATOK ZA "PRVÝ DEŇ DOVOLENKE" - ODJAZDY ZVOZOV MÔŽU BYŤ I DOPOĽUDNE.

VYSVETLIVKY K SKRATKÁM:

BGW bungalov
STD studio (1 místnost pro spaní i vaření)
APT apartmán
APP apartmán v soukromí (privat)
1/1 pokoj jednolůžkový pokoj
1/2 pokoj dvoulůžkový pokoj
1/3 pokoj třílůžkový pokoj
1/2+2 pokoj rodinný pokoj (dvě řádná lůžka + 2 přistýlky)
Family pokoj 2/2 rodinný pokoj (dvě dvoulůžkové ložnice – vše řádná lůžka)
SUITE oddělená dvoulůžková ložnice + extra místnost s 1 či 2 lůžky
1/2 APT oddělená dvoulůžková ložnice
1/3 (1/2+1) APT jedna dvoulůžková ložnice + 1 lpřistýlka (nejčastěji v obytné místnosti)
1/4 (1/2+2) APT jedna dvoulůžková ložnice + obvykle rozkládací gauč v obytné místnosti
1/4 (2/2) APT dvě oddělené dvoulůžkové ložnice
1/4+1 APT dvě oddělené dvoulůžkové ložnice + 1 lůžko v obytné místnosti
1/5 (2/2+1) APT dvě oddělené dvoulůžkové ložnice + 1 lůžko v obytné místnosti
1/5 (1/3+1/2) APT třílůžková a dvoulůžková ložnice
1/5 (1/2+1/1+2) APT dvoulůžková a jednolůžková ložnice + 2 přistýlky v obytné místnosti
1/6 (3/2) tři oddělené dvoulůžkové ložnice
1/6 (2/3) APT dvě třílůžkové ložnice
1/6 (2/2+2) APT dvě dvoulůžkové ložnice + dvě lůžka (gauč) v obytné místnosti
1/7 (3/2+1) APT tři dvoulůžkové ložnice + 1 lůžko v obytné místnosti
1/7 (2/2+1/3) APT dvě dvoulůžkové a jedna třílůžková ložnice
1/8 (1/2+2/3) APT jedna dvoulůžková a dvě třílůžkové ložnice
1/8 (3/2+2) APT tři dvoulůžkové ložnice + 2 lůžka (gauč) v obytné místnosti
1/8 (4/2) APT čtyři dvoulůžkové ložnice
1/9 (4/2+1) APT čtyři dvoulůžkové ložnice + 1 lůžko v obytné místnosti
1/10 (4/2+2) APT čtyři dvoulůžkové ložnice + 2 lůžka (gauč) v obytné místnosti
all inclusive "vše v ceně“ ( je potřeba pečlivě pročíst obsah služeb jednotlivých hotelů)
B nebo BLK balkon
BM nebo BMS balkon moře (balkon na mořskou stranu)
B/T balkon nebo terasa
MS směr mořská strana
P park (bez balkonu, strana odvrácená od moře)
BP balkon park (balkon, strana odvrácená od moře)
TWC sprcha, WC
A/C klimatizace
APT no-name garantujeme zakoupenou skladbu, APT Vám bude přidělen až na místě

 

OD 1.1.2023 JE CHORVÁTSKO ČLENOM SCHENGENSKÉHO PRIESTORU

Jedinou menou sa v Chorvátsku stalo EURo. 1 EUR = 7,53450 Kun

Od 1.1.2024 až do konca roku 2025 je možné vymeniť Kuny v Chorvátskej národnej banke .

 

REZERVÁCIA:

AK JE U CENOVEJ POLOŽKY NAPÍSANÉ DIEŤA DO 12 ROKOV, MYSLÍ SA TÝM 11,99 ROKA. Dieťa, ktorému je v čase pobytu 12 a viac sa v tomto konkrétnom prípade už počíta do ďalšieho cenového pásma – napr. 12-15 rokov alebo aj ako dospelá osoba, ak ďalšie vekové pásmo nenasledujú. Väčšinou sa v každej izbe platia dve riadne lôžka v plnej cene, aj keď tam ide dieťa. Niektoré hotely však poskytujú zľavu pre deti na riadnom lôžku pri pobyte s jedným dospelým. Vždy uvedené v cenovej tabuľke. Štandardná doba pobytu je sobota - sobota. Zaisťujeme tiež NESTANDRDNÉ TERMÍNY pobytu (vlastná doprava autom), čo je možné v prevažnej väčšine ubytovacích zariadení. V takom prípade ide o pobyt "na vyžiadanie", kedy si Váš termín nechávame v Chorvátsku schváliť.
Záloha vo výške 50 % z ceny zájazdu + celá cena poistenia, pokiaľ je dokúpené, sa platí pri uzatvorení cestovnej zmluvy/prihlášky, doplatok do mesiaca pred odchodom.
Pri autobusovej doprave je odchod vždy v piatok z ČR, v sobotu príchod do Chorvátska, ubytovanie obvykle okolo 14:00-16:00 hodín, v nasledujúcej (či ďalšej) sobotu ukončenie pobytu okolo 10:00 hodín, odchod z Chorvátska vo večerných hodinách (viď. lístok), do ČR príchod v nedeľu.

 

ODBAVENIE

PROSÍME, ABY STE SI ODBAVENIE DÔKLADNE PREČÍTALI!

Odbavenie zasielame štandardne emailom, na prianie poštou, a to tak, aby ste ho obdržali týždeň pred odchodom. Podľa dohody možno aj osobne. Klienti s vlastnou dopravou ho nájdu v schránke skôr, u klientov s dopravou autobusovú lehotu väčšinou plne využívame kvôli organizácii dopravy a vystaveniu cestovných lístkov.
Štandardný check in býva o 14:00-16:00 hodine. Z praxe si dovoľujeme odporučiť, aby ste príchod nesmerovali na túto hodinu, ale naopak na aj výrazne skorší čas a hneď po príchode do recepcie zašli. Toto platí aj pre klientov s autobusovou dopravou, ktorí sú v recpciách niekedy veľmi skoro. Keď majú ubytovanie upratané skôr, ubytujú Vás hneď alebo povedia kedy máte prísť. Keď nie, niektorí si Vás aspoň v pokoji zapíšu. Budete síce čakať na ubytovanie, ale je určite rozdiel, či tieto hodiny strávite na pláži v bare s chladivým nápojom v ruke či vo vode (odporúčame mať v príručnej batožine plavky a uteráky) alebo v rozpálenom aute v nekonečných zápchach či v dlhom rade pri pulte.
V prípade problému s autobusovou dopravou (oneskorenie busu, zvozu atp.) je Vám k dispozícii dispečerský telefón 00420 774 000 424 a to od piatkového dopoludnia do nedeľného popoludnia non-stop. V prípade otázok, prosím, nezabúdajte uvádzať svoje meno, kde sa nachádzate a kam idete, či už pôjde o telefonát alebo SMS - tú prosíme uprednostniť. 

V prípade autobusovej dopravy odporúčame vziať dovolenku už od piatku - PRESNÝ ČAS A MIESTO ODJAZDU BUDÚ UVEDENÉ NA JAZDENCE.

Súčasťou odbavenia sú:
všeobecné pokyny na pobyt
podrobné pokyny na pobyt vrátane kontaktu na delegáta alebo núdzový telefón do CK
ubytovací voucher (nechávate na recepcii/agentúre 2 výtlačky)
v prípade autobusovej dopravy lístok
v případě uzavření pojištění léčebných výloh kartičky pojišťovny UNION a informační knížečka

POBYT

V recepcii/agentúre/hoteli je naša nástenka alebo informačná kniha, kde nájdete informáciu o delegátskych schôdzkach a ďalšie potrebné informácie. V apartmánových strediskách a hoteloch delegát vykonáva obvykle dve delegátske schôdzky, v jednotlivých súkromných apartmánoch delegát schôdzky nevykonáva, telefonický kontakt však máte k dispozícii av prípade nevyhnutnej potreby príde, prípadne vyrieši problém po telefóne v súčinnosti s recepciou.
Delegát Vás pri príchode nečaká, hlásite sa s voucherom na recepcii sami. Delegát má na starosť určitú časť pobrežia, nie je v jeho silách byť na niekoľkých miestach naraz. Pokiaľ by v zriedkavých prípadoch došlo k problému s ubytovaním, neváhajte a kontaktujte delegáta - buď zjedná nápravu na mieste alebo, pokiaľ to možné nie je, odporúčame spísať reklamačný protokol, veľmi Vám uľahčí neskoršie riešenie reklamácie. Kde nie je delegát, tam máte k dispozícii núdzový telefonický kontakt do CK.

CESTOVNÉ DOKLADY

Aké sú potrebné cestovné dokumenty a ďalšie aktuálne informácie nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. V súčasnosti môžu občania SR cestovať na PAS aj na OBČIANSKY PREUKAZ. Deti do 15 rokov musia mať vlastný občiansky preukaz alebo pas, už neexistuje možnosť cestovať na pas rodičov. Presné informácie vždy na portáli Ministerstva zahraničných vecí SR.

Ak zistíte, že nemáte v poriadku doklady:

Pri otázke, či sú do Chorvátska potrebné VÍZA pre cestujúcich z iných štátov, odpoveď nájdete tu:

https://mvep.gov.hr/informacije-za-gradjane-244593/konzularne-informacije-22730/vize-22733/22733

 

TRAJEKTY 

Je dobré prísť cca hodinu pred odplávaním. V prístavisku je kancelária/stánok Jadrolonije, konkrétne v Splite je to veľká budova Jadrolinije, jej sídlo. V reštaurácii pod markízou je svetelná ceduľa s časmi a miestami odplávania, ďalšie ceduľa sú rôzne rozmiestnené.
Prídete k okénkuprodejnej kancelárie, spýtajú sa Vás na registračnú značku, typ vozidla, počet osôb a vek jednotlivých osôb, mená osôb nie sú potrebné. Odporúčame to mať vypísané na lístočku a ten im dať, ušetríte čas.
Zaradíte sa do kolóny. Keď je lístok kúpený v kancelárii, „off-line“, mal by platiť celý deň, teda keď by ste sa nezmestili a čakali na ďalší trajekt, nemalo by byť potrebné niečo riešiť. Pokiaľ sa od vlaňajška nič nezmenilo a nikto z klientov neinformoval, že by problém mal.
Keď kúpite lístok „on-line“, kupujete ho priamo na daný čas. V tom prípade sa po príchode rovno zaradíte do radu, odporúčanie byť tam najmenej hodinu vopred stále platí. Keď by ste sa nezmestili, zájdite s lístkom do kancelárie Jadrolinije k okienku a požiadajte o výmenu na neskorší trajekt. Samozrejme je lepšie sa tejto situácii vyhnúť.
Platí sa auto aj osoby s tým, že deti do 3 rokov (myslí sa max 2,99 roka) sú zadarmo. Deti do 1 roka sú uvedené na lístku u rodiča, deti 1-3 roky majú vlastný lístok.

 

DIAĽNIČNÉ POPLATKY a UŽITOČNÉ ODKAZY

https://www.chorvatskozababku.sk/aktuality/dialnicne-znamky-prejazdy-chorvatsko-rakusko-slovensko-madarsko

Aktuálně doprava Slovinsko

HAC - Hrvatske autoceste - cestná sieť a poplatky
HAC interaktivní mapa - perfektný na zistenie výšky diaľničných poplatkov
Hrvatski autoklub - dopravné informácie
INA - najväčšia sieť čerpacích staníc v Chorvátsku vrátane jej mapy
Jadrolinija - najväčší prevádzkovateľ trajektov po celom Chorvátsku
Rapska plovidba - trajekty na ostrov Rab 
VOLLO - cestovný poriadok autobusov nielen v Chorvátsku
Google Maps alebo Mapy.cz -plánovanie trasy, pri zadaní "dobíjacej stanice" zobrazí dobíjacia stanica pre elektromobily

 

RYBOLOV

Denní povolenka v roku 2023 - 7,96 EUR, třídenní - 19,91 EUR, týdenní - 39,82 EUR.Tato povolení je možné zakoupit buď na Kapitanátu v místě určení v Chorvatsku či na pobočkách Chorvatského sdružení v jednotlivých městech (Turistička zajedinica grada... )

https://gov.hr/hr/rekreacijski-i-sportski-ribolov-na-moru/1542

 

ZÁJAZD/NEZÁJAZD

V prípade, že ste zakúpili ZÁJAZD, podlieha kompletnému poisteniu záruky v dôsledku úpadku cestovnej kancelárie podľa zákona č. 159/1999 Sb. aj jeho pripravované novely.Klienti, ktorí zakúpili len jednu službu, napr. samostatný pobyt so stravou - podľa zákona č. 159/1999 Zb. sa teda nejedná o zájazd a podľa zákona nie je proti úpadku poistený. Naproti tomu napríklad kombinácia ubytovania a dopravy zakúpenej v spolu v CK zájazdom je. Naša CK je poistená u UNION a.s.

 

CHORVÁTSKE ŠTÁTNE SVIATKY 2024

01. 01. Nova godina (Nový rok)  
06. 01. Bogojavljanje ili Sveta tri kralja (Traja králi)  
31. 03. Uskrs (Veľká noc)  
01. 04. Uskršnji ponedjeljak (Velikonočný pondelok)  
01. 05. Praznik rada (Sviatok práce) 
30. 05. Dan državnosti (Deň štátnosti) + Tijelovo (Sviatok Božieho tela)  
22. 06. Dan antifašističke borbe (Deň boja proti fašizmu)  
05. 08. Dan pobjede i domovinske zahvalnosti (Deň víťazstva a vďakyvzdania vlasti)  + Dan hrvatskih branjitelja
15. 08. Velika Gospa (Deň Nanebovzatia Panny Márie)  
01. 11. Dan svih svetih (Deň všetkých svätých)

18. 11. Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata (Deň pamiatky obetí Vlasteneckej vojny)
25. 12. Božić - (Boží hod vianočný)  
26. 12. Sveti Stjepan (Svetý Štěpán/Štefan)  

 

Prihláste sa na odber noviniek
Na týchto webových stránkach sú na vylepšovanie služieb využívané súbory cookies.